خاک مناسب برای کاشت درخت گلابی

درخت گلابی از حیث خاک جهت احداث باغ میوه، تمایل به زمین های عمیق شنی، رسی، قوی و نم دار دارد و در زمین های شنی و خشک و یا رسی مرطوب، دوام درخت کاهش پیدا می کند، زیرا رشد ریشه عمقی درخت گلابی به مراتب بیشتر از سیب بوده و لذا قادر می باشد که در اعماق زمین نفوذ کند و از رطوبت طبقات پایین خاک استفاده نماید.

به همین دلیل است که با افزایش رشد ریشه ها، درخت تنومندی تشکیل شده که به مراتب عمر آن بیشتر از درخت سیب خواهد بود.

با توجه به موضوعات گفته شده مشخص می شود که کاشت درختان گلابی در زمین های شنی و سست نیز امکان پذیر است حتی بدون اینکه احتیاج زیادی به آبیاری درختان میوه داشته باشند. زمین های رسی و سرد نیز چندان برای گلابی مخصوصا انواع دیررس آن مناسب نیست و در اینگونه زمین ها انواع دیررس فاقد مرغوبیت اصلی خود می باشد ولیکن در حالت برعکس، واریته های زودرس در این نوع اراضی نسبتا رشد بهتری خواهند داشت.

تغذیه و کوددهی درخت گلابی

درخت گلابی برای رشد مناسب خود نیاز به مواد غذایی فراوان دارد و هرگز نباید در محلی که قبلا در آن درخت گلابی کاشته شده است، مجددا نهال دیگری را کاشت زیرا با توجه به آنچه که گفته شد در قدم اول می بایست مقدار زیادی کود حیوانی و یا کود سه بیست npk جهت کوددهی درخت گلابی به زمین داده شود و سپس پس از تغذیه زمین، درخت در محل مذکور کاشت شود.

اثر طاقت فرسای درخت نام برده در زمین به حدی می باشد که گاهی در درختکاری وسیع، باغبانان مجبور می شوند در مدت زندگی درخت در یک محل که به مدت 30 الی 50 سال است، محل درخت را تغییر دهند.

در باغات کوچک و یا تفریحی اگر بخواهید درخت گلابی را در همان وهله اول کشت کنید، در ابتدا باید حتما زمین را به عمق یک متر و سطح دو متر در دو متر یعنی چهار متر ، تعویض نمایید

روش  پیوند درخت گلابی

برای پیوند نهال جوان معمولا از پیوند شکمی از انواع پیوند درختان میوه و گاهی اسکنه استفاده می شود ولیکن برای جوان نمودن درختان پیر، پیوند شکافی انتهایی یا تاجی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پایه: در پیوند گلابی از انواع پایه های بذری گلابی و پایه به، ازگیل (معمولی و ژاپنی) و زالزالک استفاده می شود.

پایه بذری: همان پایه نرک است که به آن اشاره شد و می توان آن را مهمترین و بهترین پایه گلابی دانست و علت این موضوع در آن است که ریشه ی اصلی بسیار طویل بوده و قادر است در اعماق زمین تا محلی که رطوبت وجود دارد رشد کند لذا به درخت، رشد، استقامت و استواری خوبی را می بخشد به طوری که درخت در تمام طول عمر خود نیازی به قیم نخواهد داشت.

هرس درخت گلابی

درختان گلابی در صورتی که کمتر توسط لوازم باغبانی هرس شوند، خیلی زود دارای شاخه هایی به موازات شاخه اصلی (امتداد تنه) می شوند. درختان گلابی بر وجه مقایسه با درخت سیب دیرتر بارور گشته و تولید شاخه های کوتاه حامل میوه را می نمایند.

شاخک های گلابی نسبت به سیب بلندتر بوده و محصول اغلب واریته های گلابی بر روی شاخک های بلند قرار دارد. سیستم هرس شدید نیز می تواند در تولید شاخه های جانبی دخالت زیادی داشته باشد که در این حالت دوره ی باروری درخت کمی دچار تاخیر خواهد شد و در صورتی که رشد پایه و همچنین پیوندک قوی باشد، انتخاب چنین سیستمی کمک به تولید شاخه های بلند خواهد نمود.

در هرس درخت گلابی باید از هرس و کوتاه کردن شاخه های انشعابی که در سطح زیرین شاخه های اصلی است، خودداری نمود زیاد این شاخه ها خیلی زود تولید جوانه های گل و در نتیجه میوه را انجام می دهند.
معرفی انواع درخت گلابی

تعداد واریته های گلابی اعم از ایرانی یا خارجی از تعداد سیب کمتر است با این حال بهترین و معروف ترین آنها به شرح ذیل می باشد.

واریته های ایرانی درخت گلابی

گلابی شاه میوه اصفهان: این گلابی که معروف ترین گلابی ایرانی می باشد دارای رنگ زرد روشن و شکل مخروطی منظم است. مزه ی آن بسیار شیرین و آبدار است که می توان گفت آنچنان دارای عطر و بو نیست.

تاریخ و شروع دوره ی گلدهی درخت (در آب و هوایی نظیر کرج) بین نهم تا 26 فروردین می باشد و رسیدن میوه ی آن نیز در اوایل شهوریور خواهد بود. میوه ی این نوع از انواع درختان گلابی، متاسفانه قابل انبار کردن نبوده و می بایست پس از برداشت، بلافاصله به بازار فروش منتقل شود.

گلابی شاه میوه کرج: رنگ میوه زرد روشن و شکل آن مخروطی است. مزه، طعم، عطر و حتی تاریخ گلدهی آن نیز به گلابی شاه میوه اصفهان مشابه است و می توان گفت که میوه ی آن در اواخر مرداد ماه به دست خواهد آمد. این میوه هم همانند مورد قبلی قابل انبار داری نیست.
پیشنهاد می کنیم بخوانید روش صحیح هرس و پرورش درخت هلو

گلابی سه فصله کرج: گلابی مذکور دارای رنگ سرخ خالدار به شکل مخروط و نامنظم است و میوه ی آن تا حد بسیار زیادی (حداکثر وزن در حدود نیم کیلو) بزرگ می شود. مزه ی آن نسبتا شیرین و آبدار بوده و فاقد عطر می باشد.

این واریته در بازه ی 6 تا 28 فروردین ماه دوره ی گلدهی داشته و اواخر شهریور نیز تاریخ رسیدن میوه ی آن است.

گلابی پاییز مشهد: رنگ این گلابی زرد و قرمز و فرم آن مخروطی منظم است. حداکثر وزن آن ممکن است به 780 گرم نیز برسد. طعم آن شیرین بوده و کمی دارای عطر و بو می باشد. آغاز گلدهی آن از 11 فروردین تا 27 فروردین بوده که میوه ی آن در اواخر شهریور قابل استفاده است.

واریته های خارجی درخت گلابی

گلابی ویلیامز: اصالت این گلابی در کشور انگلیس است که در آمریکا به گلابی Bartlot معروف است. رنگ میوه ی آن سرخ و زرد خالدار است که فرم آن به شکل مخروط منظم است. طعم آن شرین و کمی دارای عطر می باشد و در حدود 12 فروردین ماه به گلدهی رسیده و دوره ی گلدهی آن تا اواخر فروردین ادامه خواهد داشت. میوه ی این نوع از انواع درخت گلابی در اوسط مهرماه مورد استفاده قرار می گیرد.

گلابی دوشس: این نوع گلابی از لحاظ شکل و رنگ شباهت بسیار زیادی به واریته ویلیامز دارد ولیکن به لحاظ مزه و طعم، کمی شیرین تر بوده و زمان رسیدن میوه ی آن کمی طولانی از ویلیامز می باشد.

گلابی هاردی: رنگ این نوع گلابی زرد سرخ است و شکل ظاهری آن مخروطی منظم می باشد و طعم آن شیرین و معطر بوده که شروع گلدهی آن از 10 فروردین تا 27 فروردین می باشد که محصول نهایی در اواخر شهریور حاصل می شود. قابل ذکر است که این نوع گلابی از انواع درخت گلابی قابلیت انبار داری را ندارد.

گلابی کومیکو: میوه آن دارای رنگ سرخ کم رنگی است و شکل آن مخروطی می باشد. حداکثر وزن میوه این نوع درخت گلابی 400 گرم بوده که مزه ی آن شیرین و دارای کمی عطر می باشد. تاریخ چرخه گلدهی در این واریته از اول فرورین آغاز شده و تا اواخر فروردین ماه ادامه پیدا خواهد کرد.

آفات و بیماری ها درخت گلابی :

از آفات گلابی شته ها، شپشک ها و کنه ها را می توان نام برد.

بیماری های قارچی ای مثل پوسیدگی سفید ریشه و آتشک نیز از جمله بیماری های درخت گلابی اند

روش کاشت گلابی

معمولا از کاشت بذر (و البته کاشت قلمه) برای تولید پایه‌های بذری و استفاده از آنان در برنامه‌های پیوند زنی درختان گلابی استفاده می‌شود. برای حدود ۱۲ هفته می‌بایست بذر‌ها در میان خاک اره و یا پیت موس مرطوب در دمای ۴-۲ درجه قرار بگیرند تا نیاز سرمایی آنان برطرف شود. بذر‌ها را می‌توان در مخلوطی از خاک برگ+شن و در عمق حدود ۱٫۵ سانتیمتری کاشت و در مکانی روشن با دمای حدود ۲۰ درجه قرار داد و زمانی که به ارتفاع ۱۰ سانتیمتری رسیدند نسبت به جابه جایی گیاهان جوان و کاشت در گلدان بزرگتر اقدام کرد.

درخت گلابی

درخت گلابی

هرس درخت

هرس درخت

اسپادانا پیش رس

اسپادانا پیش رس

گلابی بیروتی

گلابی بیروتی

گلابی شاه میوه

گلابی شاه میوه

تماس با کارشناسان نهالستان پارس 09159157465 09152157465

  • تماس با کارشناسان نهالستان پارس 09159157465
    09152157465

 

 

 

 

 

گلابی درگزی

گلابی درگزی